Sezon 1974/75 (I liga):
12. kolejka: Arka Gdynia - Zagłębie Sosnowiec 1:0 (Herisz)
24. kolejka: Zagłębie Sosnowiec - Arka Gdynia 1:2 (Tandecki, Zieliński)

Historia meczów Zagłębia i Arki rozpoczęła się ponad 40 lat temu, od dwumeczu w ówczesnej I lidze. Arka była beniaminkiem, ale nieoczekiwanie wygrała dwa razy z silnym rywalem. Co ciekawe, mecz rewanżowy odbył się w Będzinie, bo tam wówczas grało Zagłębie. Waldemar Tandecki zdobył czwartą kolejną bramkę dla Arki, niestety ostatecznie żółto-niebiescy zostali zdegradowani przez najgorszy bilans bramek spośród... sześciu zespołów, które zgromadziły 26 punktów. To ewenement w historii I ligi, a później ekstraklasy. Mieliśmy takie czasy, że każdy z tej szóstki w ostatniej kolejce pewnie wygrał swój mecz.

Sezon 1976/77 (I liga):
4. kolejka: Arka Gdynia - Zagłębie Sosnowiec 1:1 (J. Kupcewicz)
19. kolejka: Zagłębie Sosnowiec - Arka Gdynia 0:0

Arce szybko udało się powrócić w szeregi najlepszych, tym razem na dłużej. W starciach z Zagłębiem padły dwa remisy, a gola dla Arki w pierwszym meczu strzelił Janusz Kupcewicz. Ostatecznie Zagłębie skończyło sezon na 5. miejscu, a Arkowcy utrzymali się, zajmując 11. lokatę.

Sezon 1977/78 (I liga):
5. kolejka: Zagłębie Sosnowiec - Arka Gdynia 1:2 (Dybicz, Adamczyk)
20. kolejka: Arka Gdynia - Zagłębie Sosnowiec 0:0

To był jeden z najlepszych sezonów w historii Arki. Naszych zawodników bali się już nawet najlepsi. Pierwszy mecz na Stadionie Ludowym wygraliśmy 2:1 po golach Andrzeja Dybicza i Krzysztofa Adamczyka. W rewanżu znów padł wynik bezbramkowy, co oznacza, że Zagłębie nie znalazło sposobu na Arkę w pierwszych sześciu meczach.

Sezon 1978/79 (I liga):
5. kolejka: Zagłębie Sosnowiec - Arka Gdynia 1:0
16. kolejka: Arka Gdynia - Zagłębie Sosnowiec 0:0

Najlepszy sezon w starszej historii klubu, chociaż w lidze żółto-niebieskim nie szło aż tak dobrze. Dla przykładu - od 4 marca do 30 maja, czyli przez prawie trzy pełne miesiące Arkowcy w aż 9 meczach nie strzelili choćby jednego gola. Jednym z takich meczów był ten z Zagłębiem, zakończony bezbramkowym remisem. Jesienią po raz pierwszy w historii górą Zagłębie.

Sezon 1979/80 (I liga):
11. kolejka: Zagłębie Sosnowiec - Arka Gdynia 2:0
26. kolejka: Arka Gdynia - Zagłębie Sosnowiec 1:0

Sezon 1980/81 (I liga):
5. kolejka: Arka Gdynia - Zagłębie Sosnowiec 4:0 (J. Kupcewicz 2, Krzewicki 2)
20. kolejka: Zagłębie Sosnowiec - Arka Gdynia 3:1 (Pietrzykowski)

Sezon 1981/82 (I liga):
5. kolejka: Arka Gdynia - Zagłębie Sosnowiec 0:1
20. kolejka: Zagłębie Sosnowiec - Arka Gdynia 0:0

Ostatnie sześć meczów na szczeblu I ligi minimalnie dla Zagłębia. Warto zwrócić uwagę, że w aż czterech meczach Arkowcy nie zdobyli bramki. To był główny problem drużyny, która spadając z I ligi miała tylko 16 goli w 30 meczach.

Sezon 1992/93 (II liga):
2. kolejka: Arka Gdynia - Zagłębie Sosnowiec 0:0
19. kolejka: Zagłębie Sosnowiec - Arka Gdynia 0:0

Tym razem to rywale zaznali goryczy degradacji, a w obu meczach padł wynik bezbramkowy, który łącznie powtarzał się aż 7 razy w rywalizacji tych klubów.

Sezon 2001/02 (II liga):
7. kolejka: Arka Gdynia - Zagłębie Sosnowiec 2:0 (Kowalski, Ulanowski)
26. kolejka: Zagłębie Sosnowiec - Arka Gdynia 0:0

Sezon 2004/05 (II liga):
7. kolejka: Arka Gdynia - Zagłębie Sosnowiec 2:1 (Dymkowski, Piskuła)
24. kolejka: Zagłębie Sosnowiec - Arka Gdynia 1:2 (Kowalski, Hryszczenko)

Ostatnie mecze przed długą przerwą poprawiły żółto-niebieskim statystykę meczów z Zagłębiem. Ten rywal wyjątkowo "leżał" Łukaszowi Kowalskiemu, który dwukrotnie na przestrzeni kilku lat pakował mu piłkę do siatki.

Sezon 2015/2016 (akt. I liga):
4. kolejka: Zagłębie Sosnowiec - Arka Gdynia 4:2 (Nalepa, Yussuff)
21. kolejka: Arka Gdynia - Zagłębie Sosnowiec 2:2 (Abbott, Formella)

W sezonie 15/16, kiedy obie drużyny spotkały się po raz ostatni, Zagłębie było beniaminkiem, a Arka zmierzała po awans do ekstraklasy. W Sosnowcu żółto-niebiescy otrzymali zimny prysznic. Mecz zaczął się dobrze, od gola Michała Nalepy, ale później Konrada Jałochę czterokrotnie pokonywali gospodarze. Drugie trafienie dla Arki zanotował Rashid Yussuff. W rewanżu Arkowcy przegrywali do 90. minuty, ale wtedy wyrównanie i ostatecznie jeden punkt dał Dariusz Formella.

Sezon 2018/2019 (ekstraklasa):

7. kolejka: Arka Gdynia - Zagłębie Sosnowiec 2:2 (Janota, Zarandia)
22. kolejka: Zagłębie Sosnowiec - Arka Gdynia 3:2 (Zbozień 2)

Pierwsze po ponad dwóch latach starcie Arki z klubem z Sosnowca i znów rywale występowali w roli beniaminka, tym razem ekstraklasy. Arka niestety mierzyła się nie tylko z drużyną przeciwną, ale też ekipą sędziowską. Już na początku meczu sędzia nie uznał prawidłowej bramki Andrija Bohdanowa. Później Arkowcy strzelali piękne gole. Najpierw fenomenalnie z dystansu trafił Michał Janota, potem piękną akcję żółto-niebieskich, po asyście Jankowskiego piętą, wykończył Zarandia. Rywale również trafili dwukrotnie, a w końcówce sędzia kolejną złą decyzją odebrał Zarandii szansę na dublet.

W lutowym pojedynku w Sosnowcu Arkowcy zaczęli od prowadzenia 1:0 po szybkim trafieniu Zbozienia, a na przerwę schodzili prowadząc 2:1, po kolejnym golu prawego obrońcy. W drugiej połowie katem Arki okazał się jednak Szymon Pawłowski, zdobywając dwie bramki i dając gospodarzom zwycięstwo, i to pomimo tego, że Sanogo nie wykorzystał rzutu karnego.


Bilans ligowy:
Meczów: 24
Zwycięstwa Arki: 8
Remisy: 10
Porażki: 6
Bramki: 26 - 23