Przyzwyczailiśmy się w ostatnich latach do tego, że na boisko przeciwko Arce często wychodzą zawodnicy, którzy swego czasu znajdowali się w kadrze żółto-niebieskich. W niektórych przypadkach występowali w rolach głównych i zdołali rozegrać kilkadziesiąt spotkań, w innych przybyli do Gdyni na zaledwie rundę, albo nawet nie powąchali murawy. Dziś skupimy się na piłkarzach, którzy kiedyś byli piłkarzami Arki, a dziś znajdują się w kadrach drużyn ekstraklasy i być może w tym sezonie będą mieli możliwość zagrania przeciwko swojemu byłemu klubowi.
W zestawieniu bierzemy pod uwagę mecze i gole w pierwszej drużynie Arki w meczach ligowych i pucharowych. Stan meczów i bramek zdobytych w ekstraklasie aktualny na 3.08.2016.
1. Marcin Budziński (Cracovia)
Mecze/gole w Arce: 75/1
Mecze/gole przeciwko Arce: 2/0
Mecze/gole w ESA: 158/18
Zdążył zagrać 5 meczów w I lidze w barwach Arki po spadku z ekstraklasy (sezon 2011/12), po czym przeniósł się na zasadzie wypożyczenia do Cracovii, z którą... spadł do I ligi. Mimo to działacze klubu z Krakowa zdecydowali się na definitywne pozyskanie Budzika, który po roku świętował już awans do najwyższej klasy rozgrywkowej w barwach Pasów. W sezonie 2014/15 rozegrał aż 36 meczów w lidze, a w poprzednim zaledwie dwa mniej, i świętował czwarte miejsce w ekstraklasie.
Znany z krytycznego podejścia do własnej osoby:
Nie żałuję, że wybrałem futbol, bo wielkim muzykiem nigdy bym nie został? Zresztą wielkim piłkarzem też już nie będę. Nigdy nie uważałem, że mam talent do piłki, ale myślałem, że uda się zostać choćby przeciętniakiem na poziomie ekstraklasy. Okazuje się, że nawet to jest dla mnie za trudne. Ostatnio często zastanawiam się, co ja robię na treningach, skoro gra w piłkę mi nie idzie.
oraz talentów poza piłkarskich:
Data najbliższego spotkania: 16-19 września: Arka - Cracovia
2. Maciej Szmatiuk (Górnik Łęczna)
Mecze/gole w Arce: 57/6
Mecze/gole przeciwko Arce: 6/0
Mecze/gole w ESA: 148/8
Przyszedł z Podbeskidzia, rozegrał w Arce dwa ekstraklasowe sezony i spadł z nią do pierwszej ligi. Środkowy obrońca nigdy później na najwyższym poziomie nie był tak skuteczny jak w Gdyni. Po odejściu z Arki występował najpierw w GKS-ie Bełchatów, a obecnie rozpoczął już czwarty sezon w barwach Górnika Łęczna.
3. Radosław Pruchnik (Górnik Łęczna)
Mecze/gole w Arce: 83/0
Mecze/gole przeciwko Arce: 1/0
Mecze/gole w ESA: 52/0
Do Arki trafił z ŁKS-u wiosną 2012 roku. Przez kolejne dwa i pół sezonu miał pewne miejsce w wyjściowym składzie i rozegrał 74 mecze w samej pierwszej lidze. Po braku awansu do ekstraklasy w sezonie 13/14 nie porozumiał się w sprawie nowego kontraktu i został zawodnikiem Górnika Łęczna. Ostatnio występuje regularnie na środku obrony.
Data najbliższego spotkania: 14-17 października: Górnik Łęczna - Arka
4. Piotr Tomasik (Jagiellonia Białystok)
Mecze/gole w Arce: 83/12
Mecze/gole przeciwko Arce: 4/0
Mecze/gole w ESA: 87/3
Lewego obrońcę lub pomocnika w kontekście przygody z Arką łączy dużo z Pruchnikiem. Przeszłość we Flocie Świnoujście (Tomasik przeniósł się do Gdyni właśnie z Floty), ten sam czas dołączenia do Arki i odejścia, a nawet identyczna liczba występów w żółto-niebieskich barwach. W przeciwieństwie do Pruchnika, Tomasik wiedział jak trafiać do siatki. Przywitał się golem w debiucie, w meczu Pucharu Polski ze Śląskiem Wrocław, a zakończył swoje strzelanie w Arce także w meczu pucharowym, w ćwierćfinale z Miedzią Legnica.
W czterech ostatnich meczach sezonu 13/14 już nie zagrał, a kibice pożegnali się z nim bez sentymentu. W ciągu kolejnych dwóch sezonów udowodnił jednak, że jest solidnym zawodnikiem jak na warunki ekstraklasy. 20 meczów w lidze w Podbeskidziu, a od zeszłego sezonu regularne występy w Jagiellonii w lidze (29 w rozgrywkach 15/16) i pucharach (4 mecze w eliminacjach Ligi Europy).
5. Maciej Górski (Jagiellonia Białystok)
Mecze/gole w Arce: 11/0
Mecze/gole przeciwko Arce: 3/0
Mecze/gole w ESA: 7/1
Epizod 22-letniego wtedy napastnika w Gdyni był bardzo nieudany. Górski rozegrał łącznie niespełna 450 minut w barwach Arki, a do statystyk zapisał się jedną żółtą kartką. Po słabych występach w zimowych sparingach został przesunięty do rezerw i ostatecznie trafił do Sandecji Nowy Sącz. Rozstrzelał się jednak na dobre dopiero w drugoligowym wtedy Zniczu Pruszków, gdzie w sezonie 14/15 zdobył 19 bramek w lidze i Pucharze Polski. Ostatni sezon to dobre występy w Chrobrym Głogów, 15 goli i tytuł wicekróla strzelców w pierwszej lidze. W obecnych rozgrywkach jest już piłkarzem Jagiellonii i w drugiej kolejce zanotował premierowe trafienie w ekstraklasie.
Data najbliższego spotkania: 5 sierpnia: Jagiellonia Białystok - Arka
6. Dariusz Formella (Lech Poznań)
Mecze/gole w Arce: 20/6
Mecze/gole przeciwko Arce: 0/0
Mecze/gole w ESA: 61/4
Najświeższa sprawa. Formella po odejściu z Arki zagrał 84 razy w barwach Kolejorza, zdobywając mistrzostwo i superpuchar. Jednak, mówiąc eufemistycznie, w Poznaniu żegnano się z nim bez żalu kiedy przed poprzednią rundą trafiał na wypożyczenie do Arki. Wiosną 6 razy odnajdywał drogę do bramki rywali i pomógł żółto-niebieskim w awansie do ekstraklasy. Zgodnie z umową wrócił jednak do Poznania i rozpoczął walkę o miejsce w składzie Lecha. Początek wydawał się obiecujący (kolejny superpuchar i dwa gole przeciwko Legii), ale aktualnie nastroje w stolicy Wielkopolski są zdecydowanie minorowe po 3 meczach bez zwycięstwa i zdobytej bramki. Ponownie ofiarą słabej formy Lecha może stać się Darek.
Data najbliższego spotkania: 23-26 września: Lech Poznań - Arka
7. Tomasz Mokwa (Piast Gliwice)
Mecze/gole w Arce: 0/0
Mecze/gole przeciwko Arce: 2/0
Mecze/gole w ESA: 35/1
Mokwa zanotował 25 meczów w barwach Arki w Młodej Ekstraklasie i nie zdołał zadebiutować w pierwszym zespole. Po wyjeździe z Gdyni trafił do Calisii Kalisz, zagrał 28 razy we Flocie Świnoujście, a następnie przeniósł się do Piasta Gliwice, z którym w zeszłym sezonie zdobył wicemistrzostwo kraju (20 meczów i jeden gol w ekstraklasie). Wystąpił w obu meczach pucharowych z IFK Goteborg i dwóch kolejkach ekstraklasy w obecnym sezonie.
Data najbliższego spotkania: 30 września - 3 października: Arka - Piast Gliwice
8. Rafał Murawski (Pogoń Szczecin)
Mecze/gole w Arce: 86/9
Mecze/gole przeciwko Arce: 8/1
Mecze/gole w ESA: 290/28
Najbogatsza kariera z tu wymienionych po odejściu z Arki. Amica, Lech, Rubin Kazań, Lech i obecnie Pogoń Szczecin, 290 występów w ekstraklasie i niemal 50 w narodowych barwach. Wybrany najlepszym pomocnikiem ubiegłego sezonu ekstraklasy. Jego związki z Arki pozostają bardzo mocne, w zeszłym roku stał się jednym z udziałowców klubu. Wielu kibiców miało nadzieję, że w tym okienku zdecyduje się na powrót do Gdyni. Może za rok?
9. Łukasz Zwoliński (Pogoń Szczecin)
Mecze/gole w Arce: 11/0
Mecze/gole przeciwko Arce: 0/0
Mecze/gole w ESA: 67/20
Casus wychowanka Arkonii Szczecin podobny do tego, który stał się udziałem Macieja Górskiego. 11 meczów w Arce, z czego zaledwie jeden w pełnym wymiarze, i zero goli. Zwoliński nie zamierzał zagrzać długo miejsca w Arce, o czym mówił w wywiadzie przytaczanym przez nas po przyjściu do zespołu:
Chciałbym zyskać to cenne doświadczenie, ogranie boiskowe, strzelić trochę bramek, wrócić do Szczecina i pokazać wszystkim że jestem gotowy do gry w Ekstraklasie.
Po półrocznym pobycie w Gdyni Zwolak przeniósł się jednak do Górnika Łęczna (8 goli w 22 występach), a dopiero potem wrócił w końcu do Pogoni Szczecin. O ile w dwóch ostatnich sezonach potrafił zdobyć 20 goli w lidze, o tyle na początku obecnych rozgrywek nie imponuje formą, podobnie zresztą jak i reszta drużyny Portowców.
Data najbliższego spotkania: 21-24 października: Arka - Pogoń Szczecin
10. Jakub Miszczuk (Ruch Chorzów)
Mecze/gole w Arce: 35/0
Mecze/gole przeciwko Arce: 0/0
Mecze/gole w ESA: 0/0
Głównie zmiennik innych golkiperów. 21 występów w lidze i pucharze w sezonie 14/15, kiedy wygrał (od 15 kolejki) rywalizację w bramce z Łukaszem Skowronem to okres kiedy grał w Arce najwięcej. Znamienne jednak, że w lidze otworzył i zamknął te rozgrywki spektakularnymi klopsami w meczach z Niecieczą i Olimpią Grudziądz.
Ostatni sezon to już ławka rezerwowych i, chyba nieco zaskakujące, przenosiny do Ruchu Chorzów. W barwach niebieskich na razie zdaje się jednak pełnić pozycję bramkarza numer 3, z małymi szansami na grę.
11. Mateusz Cichocki (Ruch Chorzów)
Mecze/gole w Arce: 17/0
Mecze/gole przeciwko Arce: 4/0
Mecze/gole w ESA: 27/0
W rundzie jesiennej sezonu 13/14 zanotował cztery mecze w Legii (i jak się później okazało zdobył z nią mistrzostwo) i został wypożyczony do Arki. Po nieudanej próbie ataku na ekstraklasę trafił do Dolcanu Ząbki, a obecnie zaczął już drugi sezon w Ruchu. Z trzech obecnych w Chorzowie ex-Arkowców jako jedyny zagrał w zeszły piątek w meczu Arka - Ruch.
12. Paweł Oleksy (Ruch Chorzów)
Mecze/gole w Arce: 6/1
Mecze/gole przeciwko Arce: 2/0
Mecze/gole w ESA: 74/3
Losy piłkarzy lubią się ze sobą splatać. Tak jest w przypadku Pawła Oleksego i Mateusza Cichockiego. Obaj występowali w rundzie wiosennej 13/14 w Arce, obaj obecnie są piłkarzami Ruchu, do którego Oleksy trafił pół roku wcześniej niż Cichocki.
Obrońca wypożyczony do Arki z Zagłębia Lubin pozostawił po sobie niezłe wrażenie, i tylko szkoda, że jego przygodę z żółto-niebieskimi mocno wyhamowały kontuzje. Pierwsze spotkanie rozegrał dopiero 5 kwietnia 2014 (29 minut z Okocimskim), a już po drugim występie wypadł na kolejny miesiąc. Licznik meczów z tego względu zatrzymał się na 6 meczach. W obecnym sezonie czerwona kartka w drugiej kolejce i tylko miejsce na ławce rezerwowych w meczu z Arką.
Data najbliższego spotkania: 2-5 grudnia: Ruch Chorzów - Arka
13. Emil Drozdowicz (Wisła Płock)
Mecze/gole w Arce: 0/0
Mecze/gole przeciwko Arce: 8/5
Mecze/gole w ESA: 19/2
Bez oficjalnego meczu w Arce, za to niezwykle skuteczny przeciwko żółto-niebieskim, zwłaszcza w barwach Niecieczy. Tylko w sezonach 2012/13 – 2014/15 strzelił 4 gole w starciach Słoników z Arką na poziomie pierwszej ligi. Teraz znajduje się w kadrze Wisły Płock, ale mając za rywali Lebedyńskiego, Kante i prawdopodobnie jeszcze jednego napastnika (mówi się o piłkarzu z drugiej ligi japońskiej), może mu być ciężko o miejsce w składzie.
Data najbliższego spotkania: 4-7 listopada: Wisła Płock - Arka