Cała Polska się buduje: Lubin
Budowa stadionu: Stary stadion Zagłębia Lubin często nazywany był mianem "dożynkowego" i tak faktycznie było. Zbudowany został w 1985 roku jako typowa dla tamtych czasów konstrukcja oparta na wałach ziemnych. Komfort oglądania meczów piłkarskich był bardzo niski, z racji na dość znaczne oddalenie trybun od płyty boiska. Duch postępu i zaostrzenie przez PZPN wymogów licencyjnych spowodowały, że już pod koniec minionego wieku tu i ówdzie słychać było głosy o potrzebie gruntownej przebudowy, a nawet budowy nowego stadionu. Jednak dopiero po zmianie władz w spółce KGHM Polska Miedź rozpoczęto bardziej śmiałe plany, a mistrzostwo Polski wywalczone przez Zagłębie w 2007 roku okazało się wystarczającym impulsem, by przyspieszyć prace. Postanowiono, że nowy stadion powstanie dokładnie w tym samym miejscu, a część rozwiązań zostanie powielona ze Stadionu Centralnego w Lipsku - obiektu MŚ 2006.
Stary stadion: http://i42.tinypic.com/w2imv9.jpg http://i44.tinypic.com/2jcc36c.jpg
I tak we wrześniu 2007 roku ruszył pierwszy etap budowy, polegający na, dobrze nam skądinąd znanym, wyburzaniu starych trybun. Do prac zabrano się niezwłocznie, lecz tak je rozplanowano, że w ramach trwania pierwszego etapu, Zagłębie nadal rozgrywało mecze na starym stadionie. Właściwy etap budowy rozpoczął się w 2008 roku i zbiegł się w czasie z karną degradacją Zagłębia do nowej I Ligi. Obiekt zastępczy znaleziono wyjątkowo szybko, a posłużył za niego stadion Górnika Polkowice, co było tym bardziej korzystnym rozwiązaniem, że Polkowice to przeciez jeden z największych Fan-Clubów Zagłębia. Piłkarze "Miedziowych" czuli się jak u siebie w domu i wygrali aż 8 z 9 meczów rozgrywanych w Polkowicach. W Lubinie tymczasem nikt nie próżnował i nowy stadion niemalże rósł w oczach. Obecnie trwają prace ukończeniowe trzeciej trybuny i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, a nic nie zapowiada by tak miało nie być, już pierwszy wiosenny mecz Zagłębie rozegra na nowym stadionie. Natomiast oddanie całego obiektu, wraz z czwartą trybuną i wszystkimi zapowiedzianymi pomieszczeniami planowane jest na grudzień bieżącego roku. Wygodne siedzenia oraz znakomita widoczność zadowolą nawet najbardziej wybrednych, a odpowiednia akustyka i kształt trybun sprawią, że nowy stadion będzie prawdziwym polem do popisu dla największych fanatyków.
Dane techniczne: * Pojemność: 16300 (do grudnia 2009 - 10000) * 700 miejsc dla VIP-ów * minimum 32 miejsca dla niepełnosprawnych * 150 jupiterów o mocy 2000lux * urządzenia chroniące od wiatru * 2 telebimy * systemy zapewniające bezpieczeństwo * najnowocześniejsze nagłośnienie
Dialog Arena: Właśnie tak, od 3 lutego 2009 roku, brzmi oficjalna nazwa nowego stadionu Zagłębia Lubin. Działacze Zagłębia poszli śladem klubów niemieckich, gdzie normalną procedurą jest sprzedawanie praw do nazw nieruchomości sportowych dużym firmom. U jednych taka praktyka budzi niesmak, u innych zrozumienie, lecz z pewnością jest to kolejne źródło dużych zysków dla klubu.
Stan budowy na 5 lutego 2009: http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=e513a20e9a4b0da8 http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=5f7f954f9476e145 http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=695d0c0d284fa7f5
Źródło: własne, wikipedia.pl, zaglebie.org, zaglebie-lubin.pl